Divadlo Kámen

Jindřich Lerch / Jaroslav Jerry Svoboda / Lenka Kozlíková

 
obrazy vzniklé během představení 2024: Julie a Winston v zimě a na jaře 2023

Vystavená plátna Jindřicha Lercha, Jaroslava Jerryho Svobody a Lenky Kozlíkové vznikla přímo v průběhu představení Divadla Kámen 2024: Julie a Winston (rozpustilé orwelliánské lovestory). Malby jsou tak spontánní reakcí na neopakovatelnou atmosféru a děj konkrétní hry. Díky nedávno zavedené inovaci Petra Odo Macháčka totiž hosté z mimodivadelního prostředí a různých oborů formou krátkých intermezz původní koncepci hry často inovativně rozšiřují a rozvíjejí do předem netušené podoby.

Oba malíři i malířka tak měli možnost vstoupit do představení a nezávisle na sobě se přiklonili k formátu, jemuž dominují výrazně abstrahované figury a expresivní barevnost, charakteristické také pro jejich předchozí práce. Jejich malba citelně odkazuje na dynamiku a živelnost děje, do něhož byli nezávisle na sobě vtaženi. Lerch jako by znovu revidoval svůj dřívější zájem o lidskou figuru, sarkasticky deformovanou a nepochybně ovlivněnou studiem u Borise Jirků, kterou později nahradil intenzivním zájmem o možnosti abstraktní gestické velkoformátové malby. Rovněž Jaroslav Jerry Svoboda dlouhodobě experimentuje s výraznou barevností, tematizuje orwellovskou dystopii a prostřednictvím různých a proměnlivých přístupů se opakovaně vrací k záznamům lidské postavy. Snad nejvíc potlačila lidskou figuru Lenka Kozlíková, aby ji nahradila řečí subtilních atributů odkazujících k ději i hlavním postavám. Její potřeba vnést do kompozice tvořené shluky jásavých barev určitou vnitřní harmonii, je nicméně patrná.

V případě prezentovaných pláten všichni tři až v překvapivé shodě redukovali děj do jednoduchých znaků, zasazených do spletitých barevných kompozic, které lze interpretovat jako esence prožité události i jako záznamy fragmentů odkazujících k vlastní podstatě frustrujícího příběhu. Současně je lze vnímat jako pomyslný umělecký dialog nad podstatou a smyslem lidského bytí.

(napsala Lucie Váchová)

Jindřich Lerch:  obrazek   / Jaroslav Jerry Svoboda:  obrazek   / Lenka Kozlíková:  obrazek

(pro zvětšení klepněte)
Obrázek z galerie
počkejte prosím...